Kılıçdaroğlu'ndan Sakarya da Ayva mesajı... Çiftçiler zarar etmeyecek

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, haftalık grup toplantısını Adapazarı'ndaki Atatürk Spor Salonunda yaptı. Kılıçdaroğlu, Sakarya'nın lojistik merkezi olması gerektiğini vurgularken

Büyütmek için resme tıklayın

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun Sakarya'da düzenlediği grup toplantısında partililer ve vatandaşlar Adapazarı Kapalı Spor Salonunu hınca hın doldurdu.  

Kılıçdaroğlu konuşmasının başında Ahilik Haftası dolayısıyla Ahir Evran'ı andı.

Kılıçdaroğlu'nun sözlerinden:
Havai fişek fabrikası patrlamasında mağdur olan ailelerin yanına gittim sabah. O fabrikada 7 kişi hayatını kaybetti, 128 kişi yaralandı. Onlar adalet istiyorlar. Ama bu kardeşininz ve CHP kim adalet istiyorsa onun yanında olduk. Kimliğine, yaşam felsefesine bakmadan onun yanında olmayı bize Atatürk öğretti Onların yanına gittik.
Olay 2 yıl önce oldu. Sahipleri kendilerini güçlü hissediyorlardı, ne karar istersek o verilir diyorlardı. Ama bizim milletvekili arkadaşlarımız mağdurlara sahip çıktılar. Devlet dediğiniz kurum adalet üzerine inşa edilir. Adalet olmayan yerde devlet olmaz. Mutlaka adalet olmalıdır.

O insanlar hala diyorlar ki hala adalet gelmedi. Mahkeme tutanaklarında itiraflar var denetim yapılmadı diye. Denetim yapmayanlardan hesap sorulması lazım.

O aileler ve Adapazarlılara sözüm var. Bu kardeşiniz nerede bir adaletsizlik varsa onların karşısında duracak. Ailelere söyledim sonuna kadar yanlarındayız. Denetimi yapmayanlar, siyasi otoriteden güç kalıp denetimden kaçanlardak iktidar olduğumuzda burunlarından fitil fitil getireceğiz.

Sakaryaspor ve Sapanca Gençlikspor büyük başarılara imza attı. Sakaryaspor'un yeri Süper Lig'dir. İnşallah orada göreceğiz.

Evliya Çelebi Sakarya'yı ağaç denizi olarak tanımlamış. Ağacın olduğu yerde bereket vardır.

Buraya gelmeden yerel kültürle ilgili derneği ziyaret ettim. Sakarya'da herkes barış içerisinde yaşıyor. Bütün Türkiye'nin Sakarya'yı örnek alması lazım.

AYVA VE FINDIK ÜRETİCİLERİNE MESAJ
Üreten Sakarya, çalışan Sakarya... Ayva üretiminde Türkiye 1. Fındıkta Türkiye 3'üncüsü...
Sakarya aynı zamanda bir tarım kendi, bir sanayi kenti, bir üniversite kenti.
Sakarya aynı zamanda Sakarya Zaferinin kazanıldığı yerdir.

'Ayvayı satacak yer yok şuanda. Devlet sahip çıkmıyor. Allah nasip eder iktidar olduğumuzda çiftçi şunu görecek, ürettiğiniz her alın terinin karşılığını alacaksınız. Altılı masanın taahhüdüdür bu. Fındık üretiminde üçüncü. Ferraro diye bir İtalyan şirketi geldi fındık bahçeleri satın alıyor fındık taban fiyatını belirliyor. Yani tekel konumunda. Tekelleri kırmak bu kardeşinizin görevidir. Hiçbir tekel çiftçinin, fındık üreticisinin alın terini sömürmeyecektir. nokta. Sömürtmem. Kazanacaksa bizim çiftçi kazanır.

Fındık sanayinin toplam cirosu dünya genelinde 120 milyar dolar civarında. Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin buradan aldığı para 2.5 milyar dolar. Üstelik fındıkta dünya birincisiyiz. Başkası kazanacak, ağzına bir parmak bal çalacak. Fındığı tekellerden kurtaracağız. FİSKOBİRLİK'i yeniden ayağa kaldıracağız. FİSKOBirlik'i yeniden ayağa kaldıracağız, fındık üreticisinin kara gün dostu olacak.

Asla çiftçinin zarar edeceği bir modele izin vermeyeceğiz. Ziraat Odaları, Tarım birlikleri dernekler, esnaf kefalet, atarım kredi kooperatifi kim olursa, istediğini üret, formülümüz gayet açık ve net; maliyet artı makul kâr eşittir taban fiyat olacak. Bütün çiftçi kardeşlerim bu formülü ezberlemesini isterim. Hiçbir çiftçi ektiği ürün dolayısıyla asla ama asla bu topraklarda zarar etmeyecek.'

ÇİFTÇİYE MAZOT VAADİ
Çiftçiye de mazotu KDV'siz ve ÖTV'siz vereceğiz.
Çiftçi traktörle gezmeye mi gidiyor. Hadi şehirde mazota zam gelince binmezsiniz. Ama çiftçi yapamaz. Kırmızı mazot uygulaması getireceğiz ve çiftçiye ucuz fiyata vereceğiz. Tarım kanunu 21. maddesi. TBMM bu milletin çalışanına sahip çıkmıyor. Kanunda diyor ki her yıl milli gelirin yüzde 1'i oranında destek verilir. Bu güne kadar bu destek hiçbir zaman verilmedi. En fazla 1000'de 28'e kadar çıktı.
Biz bu desteği vereceğiz sonra ziraat odaları birliğini çağırıp göstereceğiz bizi denetle bu desteği vermiş miyiz diye...

ÇİFTÇİ VE ESNAFIN KREDİ FAİZLERİ SİLİNECEK
Millet ittifakı iktidar olduğunda ilk 1 hafta içinde çiftçilerin ve esnafın ister bankadan ister kooperatiften altıkları kredilerin faizlerini ilk 1 haftada sileceğiz.
Onlar çetelerin faizlerini siliyorlar onlar üretiyor mu kardeşim.
Pandemi dönemi geçti, dükkan kapalı kaldı.
Elin oğlu faizsiz verdi sen faizle veriyorsun.
Çiftçi borcunu ödemeyedi...
Tamamına gayrimenkullerine menkullerine icra geliyordu. Onu kaldırttık. Ama bir reklamını yapmadık.

Bakın kırsalda çalışan kadınlar ve gençler... Kırsalda çalışan kadın ve gençlerin SGK primlerini devlet olarak biz ödeyeceğiz.
(GENÇLERDEN SLOGANLAR)
7.5 milyon genç bu ülkeye demokrasiyi mutlaka getirecek.
Sizin hayalleriniz benim hedefim olacaktır. O hedefi gerçekleştireceğiz.

Hep beraber motorları maviliklere süreceğiz. Bu ülkeye huzuru, barışı, kardeşliği getireceğiz. Ülkenin kaderini sizler belirleyeceksiniz. Sandığa gidin. Sakın ola ki umutsuzluğa kapılmayın.
Gazi Mustafa Kemal Atatürk bu ülkeyi gençlere emanet etti.

EYT'LİLERE MESAJ
Kim haksızlığa uğradıysa ayrım yapmadan onun hakkını sağmamamız lazım.
EYT'liler hiç meraklanmayın. Sizin sorununuzu ısrarla dile getiriyorum. Çözeceğiz dediler ben de bekliyorum. Çözmezlerse anahtarı bize teslim edeceksiniz.
Kişi emekli oluncaya kadar aylığını alamıyor. Yaşa takılıyor. Ama o yaşa kadar çalışınca da aylığı düşüyor. EYT'li çalışsa da aylığı düşüyor. Onu çözeceğim hiç meraklanmayın.

YURT SORUNUNU 1 HAFTADA ÇÖZECEĞİZ
Sakarya bir üniversite kentidir dedik. Gençlerin gelip okumaları ülke için yetişmeleri demek. Ama sınavı kazanan geliyor nerede kalacağım diyor yurt yok.
Sakarya'dan Türkiye'ye söz veriyorum 1 yılda yurt sorununu çözeceğim. 1'er kişilik 3'er kişilik odalar, geniş bant internet sistemi sıcak suyu olacak.
Hiçbir anne ve baba oğlum kızım nerede kalacak diye düşünmeyecek.
Anne ve babaların gözü arkada kalmasın istiyoruz. Yapmadılar biz yapacağız 1 yıl içinde bitireceğiz.

TANK PALET FABRİKASI
Tank palet vatandır satılamaz. 20 milyar dolarlık bir yatırımdır Tank palet. Ve biz o fabrikada 5 model tank ürettik. Deneme atışları yapıldı başarılı oldu. Denemenin yapıldığı yer Ankara'dır. Aselsan havelsan destek oldular.
Fakat tank üretilirken birizi memnun olmadı.
Fabrikayı almadı Ethem Sancak'a verdi.
Sancak da dedi ki ben yaparım ama para yok. Para kimde Katarı ortak yaptılar.

Açık ve net söylüyorum. 1 hafta içinde tank paleti devlete iade alacağız. En önemli fabrikanızı bu hale getirtirseniz bunun vatanseverlikle alakası yoktur.
Hatta motor üretmek için ayrı bir şirket kurulmumuştuı.

Dünyada askeri hastanesi olmayan tek devlet Türkiye. 15 Temmuzdan sonra bütün askeri hastaneleri aldılar GATA'yı bile aldılar. İktidar olunca 1 hafta içerisinde o hastanelerin hepsini şanlı askerimize teslim edeceğiz.

KİM MİLLİYETÇİ?
Şimdi kim milliyetçi? Bizim milliyetçiliğimiz sorgulanamaz. Akdeniz'in sularına CHP'nin milli kimliğini yazdık biz.
Kıbrıs'a Beşparmak'a gideceksiniz orada bizim milliyetçiliğimizi göreceksiniz.
Yok orada geleceğiz, bir gece geleceğiz yok. Rahmetli Ecevit ne yaptı?
O adalar işgal edildiğinde 50 sefer söyledik. Lozana aykırı dedik. Tık çıkmadı.

Bizim palavrayla işimiz yok.

SAKARYA LOJİSTİK MERKEZİ OLMALI
Sakarya'ya çok stratejik bir bölge. Trakya'dan başlayıp bir bütün halinde ele alınmalı. Bir lojistik merkezi olmabilir. Karayolları, demiryolları, fabrikaları var...
Bunlar yıllardır yapmadılar var olanı satmadılar ama bir Türkiye aşığıyız. Hakkari, Diyarbakır, İzmir olsun her yer bizim memleketimiz. Biz yapacağız.

SAKARYA'YA RAYLI SİSTEM
Sakarya'da raylı sistem yok. Olması gerekiyor. Bütün şehirde olması lazım diğer şehirlere bağlanması lazım. Biz gelince yapacağız.

SAKARYA'DAN DAHA ÇOK VEKİL İSTEDİ
Sakaryalılara şunu söyleyeyim. 1 milletvekilimiz var çalışıyor. Ama bir vekil bize yetmiyor. Açık ve net söylüyorum. 1 Milletvekili olmasının sorumlusu biziz. Gelmedik, oturmadık, sohbet etmedik. Ama şimdi geliyoruz. Sorunlarınızı nasıl çözeceğimizi anlatıyoruz. O nedenle bize destek olun ve bize katılın.

6'LI MASA

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "(6'lı masa) Amaç Türkiye'yi büyütmek, bu ülkeye huzuru getirmek. O yüzden zaman zaman sorarlar, 'Efendim ne oluyor, altında başka parti var mı, üstünde başka parti var mı, yok gizli parti var mı?' Bunların tamamı açık ve net söylüyorum, safsatadan ibarettir, tamamı safsata." dedi

Kılıçdaroğlu, 6 ayrı partinin, demokrasi, ülkenin huzuru, Türkiye'nin üretmesi, ülkede yönetimde liyakatin ve adaletin olması konusunda anlaştığını vurgulayarak şunları kaydetti:

"Her birimiz tek tek Türkiye Cumhuriyet Devleti'nin bozulan çarklarını yeniden onaracağız ve o çarklar saat gibi çalışacak ama zamanı doğru gösteren bir saat gibi. Bundan emin olmanızı isterim. Hiçbirimizin özel bir beklentisi, amacı yok. Amaç Türkiye'yi büyütmek, bu ülkeye huzuru getirmek. O yüzden zaman zaman sorarlar, 'Efendim ne oluyor, altında başka parti var mı, üstünde başka parti var mı, yok gizli parti var mı?' Bunların tamamı açık ve net söylüyorum, safsatadan ibarettir, tamamı safsata. Her birimiz oradayız, beraber birlikteyiz. Mücadeleyse mücadeleyi veriyoruz. Oturuyoruz konuşuyoruz, neyi nasıl yapacağımızı yazıyoruz çiziyoruz. 6 lider altına imzamızı basıyoruz ve bunu kamuoyuyla paylaşıyoruz. Biz memleketimizi seviyoruz ve memleketimizde huzurun olmasını istiyoruz."

13 Eyl 2022 - 22:31 Sakarya/ Pamukova- Gündemgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak geyvelim.com Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan geyvelim.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler geyvelim.com editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı geyvelim.com değil haberi geçen ajanstır.